Gubici srpske privrede zbog softverske piraterije su oko 100 mil. dolara godišnje, kažu učesnici konferencije o zaštiti softvera pravima intelektualne svojine. Tokom prošle godine, stopa piraterije softvera u Srbiji bila je 74 odsto, što je za dva odsto manje nego u 2008. godini. Posledice nesuzbijanja piraterije u Srbiji su otežano priključivanje Evropskoj uniji i Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), kao i organizovani kriminal. Smanjenjem piraterije za 10 odsto srpski budžet bi prihodovao 29 miliona dolara godišnje. Izneti podaci, jasno ukazuju na značaj i neophodnost sprovodjenja radikalnih mera u suzbijanju piraterije. Stopa softverske piraterije u svetu u 2009. godini bila je 43 odsto, što je za dva odsto više nego u 2008, navodi se i dodaje je vrednost piratskog softvera 51,4 milijarde dolara. Na svakih 100 dolara legalnog softvera prodatog prošle godine, dodatnih 75 dolara prodato je preko piratskih kanala, a smanjenje piraterije za jedan odsto u svetu donelo bi industriji informacionih tehnologija 20 milijardi američkih dolara. Na skupu je ocenjeno da se u narednih pet godina planira novih 450 miliona korisnika interneta u svetu što preti daljem povećanju ukupne stope piraterije.
Gubici srpske privrede zbog softverske piraterije su oko 100 mil. dolara godišnje, kažu učesnici konferencije o zaštiti softvera pravima intelektualne svojine.
Tokom prošle godine, stopa piraterije softvera u Srbiji bila je 74 odsto, što je za dva odsto manje nego u 2008. godini.
Posledice nesuzbijanja piraterije u Srbiji su otežano priključivanje Evropskoj uniji i Svetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), kao i organizovani kriminal, ocenili su učesnici skupa.
Smanjenjem piraterije za 10 odsto srpski budžet bi prihodovao 29 miliona dolara godišnje. Izneti podaci, navodi se, jasno ukazuju na značaj i neophodnost sprovodjenja radikalnih mera u suzbijanju piraterije.
Stopa softverske piraterije u svetu u 2009. godini bila je 43 odsto, što je za dva odsto više nego u 2008, navodi se i dodaje je vrednost piratskog softvera 51,4 milijarde dolara.
Na svakih 100 dolara legalnog softvera prodatog prošle godine, dodatnih 75 dolara prodato je preko piratskih kanala, a smanjenje piraterije za jedan odsto u svetu donelo bi industriji informacionih tehnologija 20 milijardi američkih dolara.
Na skupu je ocenjeno da se u narednih pet godina planira novih 450 miliona korisnika interneta u svetu što preti daljem povećanju ukupne stope piraterije.
Primer iz Rusije govori da je, zahvaljujući smanjenju piraterije od svega pet odsto u 2008. godini, otvoreno 9.000 novih radnih mesta. Trenutna stopa piraterije u Rusiji je 67 odsto, a u poslednjih pet godina uspeli su da je smanje za 16 procenata.
open source